Okuma Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Okuma Bayramı

okuma-bayrami-8

Her yıl eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla beraber okul sıraları heyecanlı bir çok çocuğa ev sahipliği yapmaya başlar. Okulun ilk yıllarını eğlenerek ve bunun yanında öğrenerek geçirilmesi öğretmenlerin yardımıyla okula sempati duymaya başlar. Bu nedenle çeşitli oyunlar ve organizasyonlar düzenlenerek öğrencilerin daha hızlı öğrenebilmesi ve okumaya karşı hevesli olması sağlanır.

Büyük bir heyecanla koca bir yılı tamamlayan birinci sınıfların okuma-yazma heyecanına ortak olan aileler çocuklarının bu başarılarını kutlamak için Okuma Bayramı adı altında çeşitli etkinlikler düzenlerler.

Her yıl mayıs-haziran aylarında gerçekleştirilen Okuma Bayramı etkinliklerinde birçok öğrenci Okuma Bayramı ile ilgili yazılar okur. En güzel, doğru ve hızlı okuyan öğrencilere ödülleri verilir. Bu bayramda gerçekleştirilen Okuma Bayramı ile ilgili şiir okuma yarışmasında öğrenciler birbiriyle yarışır. Bu yarışmada aileler de çocuklarının heyecanına ortak olur. Programın sonunda Okuma Bayramı ile ilgili güzel sözler söylenerek çocuklar okutmaya teşvik edilir. Her sene yapılan bu etkinlik sayesinde okul yıllarına yeni başlayan küçük öğrenciler okuma ve öğrenme konusunda daha hevesli olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.