Yangından Korunma Haftası ne zaman kutlanır?

Yangından Korunma Haftası

Ateş ilk çağlardan itibaren insanlar için önemli bir ihtiyaç olmuştur. İlk keşfedildiği zamanlarda sadece ısı ve ışık kaynağı olarak kullanılan ateş daha sonra çeşitli araç ve gereçlerin enerji ihtiyacınız karşılamıştır. Yıllar geçtikçe büyük bir enerji kaynağı olduğu anlaşılan ateş gelişimin ve teknolojinin kalbinde yer almıştır.

yangindan-korunma-haftasi-10

Bazı durumlarda ateşten kaynaklanan yangın, ormanların yok olmasına ve hayvanların zarar görmesine sebep olmuştur. Yangının bu zararlarından korunmak ve ortaya çıkmasını önlemek için 25 Eylül’ü takip eden hafta Yangından Korunma Haftası olarak ilan edilmiştir.Yangından Korunma Haftası 25 Eylül’de başlar. Bunun başlıca nedeni belediyelerin ilk defa 25 Eylül 1923’te, yangından kaynaklı hasarları ve söndürme işlemlerini üstlendiği gün olduğu içindir.

Yangından Korunma Haftası’nda belediyelerdeki kurslarda ve okullarda yangının nasıl söndürülmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verilir. Okula gelen eğitmenler tatbikat yaparak öğrencilerin gerçeğe yakın bir deneyim yaşamalarını sağlar. Tatbikat sırasında Yangından Korunma Haftası ile ilgili yazılar okunur. Bu yazılarda öğrencilerin nasıl davranmaları gerektiği anlatılır. Daha sonra yapılan törende Yangından Korunma Haftası ile ilgili şiirler yazan öğrenciler eserlerini seslendirirler. Tören bittikten sonra Yangından Korunma Haftası ile ilgili güzel sözler yazan afişler okulun belli noktalarına asılır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.